יחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני

יחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני

אולי תופתעו לדעת אבל העידן הפוסטמודרני משפיע על תחומי חיים שלא חשבתם, למשל על יחסי הורים ילדים. למעשה, יחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני מביאים לקונפליקטים שונים שלא היו שם קודם, למשל הודות להגדלת השימוש בטכנולוגיות מידע שונות. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא כדי לקבל טיפים לשיפור יחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני.

למידע נוסף, בקרו ב- www.kodan.co.il

אז מה אפשר לעשות?

אם גם אתם נתקלים בקשיים שונים עם ילדיכם בטח תשמחו לדעת שאפשר לשנות. אנחנו ממליצים לאמץ את הטיפים הבאים שהוכחו כיעילים:

  1. הציבו גבולות תוך מתן חופש פעולה לילד בהתאם לגילו
  2. המנעו משימוש בעקרונות חינוכיים שונים אלא היו פתוחים לשנויים שונים במציאות.
  3. אל תעשו שימוש במקדמי בטחון ותנו קרדיט לילדים בעניין הזה, למשל בנושא של שעת חזרה מבלוי וכו'.
  4. התערבו בחיי הילדים באופן נקודתי ולא באופן תדיר וצפוף.
  5. עשו שימוש בסמכות הורית
  6. כבדו את פרטיותם של הילדים בכל הקשור לחדר שלהם, כלומר התייחסו לחדר זה כאל מרחב אוטונומי, טריטוריאלי, עצמאי ומוגן.
  7. תנו דמי כיס ואל תתנו זאת בהתנהגות כלשהי.

שנוי חשיבה

למעשה, כדי להינות מיחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני שמושתתים על כבוד הדדי נדרש שנוי חשיבתי, כלומר לא לנסות לחנך את הילדים אלא לחיות לצידם. זה אולי נשמע פשוט אבל צעד זה כרוך לרוב ב-2 צעדי משנה :

  1. הפדות מתחושת האקטיביות ההורית והבנה שהחינוך של פעם אינו מתאים להיום. בנוסף, יש לשנות את המעורבות ההורית בהתאם לגיל הילד בתחום הסמכות ההורית, הפיקוח ההורי ועוד.
  2. שנוי התפקיד הורי והפיכה מדמויות דומיננטיות ומשפיעות שנמצאות במרכז הבמה לדמויות רקע תומכות, כלומר דמויות שמהוות רשת בטחון ושנותנות חופש לילד ואמונה בכוחו.

לסיכום

יחסי הורים-ילדים בעידן הפוסטמודרני אינם כיחסי הורים-ילדים בעידנים קודמים, לכן נדרשות התאמות שונות בתחום ההורי. חשוב לזכור שהילדים אינם מכירים מציאות אחרת מלבד המציאות הפוסטמודרנית, כך שמבחינתם השנוי יהיה מינורי וטבעי ואפילו לא ייחשב כשנוי. הבעיה הגדולה מכולן היא כנראה השנוי החשיבתי שנדרש מההורים מסיבה אחת – עליהם להבין שהאופן שבו הם חונכו בעבר אינו מתאים לימינו.